|

Ziema un mūzika

Šogad ziema iedvesmo. Iet un baudīt, ja ne slēpot, tad vērot. Un mūzika tāpat. Ja ne pašam spēlēt, tad klausīties un līdzi just. Kārļa Kažociņa Madlienas Mūzikas un mākslas skolā janvāris ieradies skanīgs – „Xylem trio” Ogrē un „Skaņumāja” Krapē, kā arī audzēkņu lieliskā dalība valsts konkursa mūzikā II kārtā.

Mūzikas nodaļas vecāko kursu audzēkņiem bija iespēja apmeklēt Ogres Mūzikas skolas rīkoto koncertu – tikšanos ar mūziķiem „Xylem trio” cikla „Muzikālās personības” ietvaros. 14. janvāra vakars, Ogres Mūzikas skolas zāle pilna, koncertē un par sevi stāsta trio dalībnieki – pianists Raimonds Petrauskis, saksofonists Oskars Petrauskis un sitaminstrumentālists Rihards Zaļupe. Mūziķi kopā spēlē jau kopš 2006. gada, taču nosaukumu trio ieguvis vien 2010. gadā. Atraktīvi, aizrautīgi un pozitīvi cilvēki, kas, apguvuši akadēmisko mūziku, brīvi jūtas gan akadēmiskajā, gan džeza mūzikā. Tā kā bieži šāds – klavieres, saksofons un marimba/ perkusijas – trio sastāvs nav sastopams, mūziķi skaņdarbus aranžē paši, veidojot savu muzicēšanas stilu. Oskars Petrauskis visiem mūzikas skolu audzēkņiem, kam instruments to atļauj, ieteica pēc iespējas ātrāk iestāties kādā orķestrī, lai ieraudzītu pasauli. Tieši tā arī viņi esot sākuši – kad savos desmit vienpadsmit gados nokļuvuši orķestra sastāvā, puišiem radusies iespēja ceļot un nokļūt citās valstīs. Savukārt viņa brālis Raimonds sacīja, ka, lai arī izklausīsies nepopulāri, tomēr noteikti ir jāmācās solfedžo, jo tikai tā var pārvaldīt instrumentu un ļauties brīvai improvizācijai. Iedvesmojoša koncerttikšanās, ļaujot jau atzītās skatuves personībās ieraudzīt pašiem sevi un saprast, cik ļoti svarīgs dzīvē ir cilvēciskums un vienkāršība.

21. janvārī mūzikas nodaļas audzēkņi devās izbraukuma nodarbībā uz Krapi, kur izveidots tautas mūzikas instrumentu muzejs „Skaņumāja”. Nodarbību par skaņradi un tautas mūzikas instrumentiem vadīja muzeja izveidotājs, etnomuzikologs Ilmārs Pumpurs. Interesanto, viegli uztveramo stāstījumu papildināja erudītā lektora muzicēšana uz ekspozīcijā redzamajiem instrumentiem. Uz mūsu audzēkņu jautājumu, cik instrumentus I. Pumpurs prot spēlēt, muzikologs smaidot atbildēja, ka vairāk nekā 20, bet ne visus ļoti labi, uz dažiem instrumentiem protot atskaņot vien pāris melodijas. Cimboles spēli apguvis tikai tad, kad interesenti pieteikušies apgūt šo instrumentu, bet izrādījies, ka nav neviena, kas varētu šīs apmācības novadīt. Tad nu pats braucis mācīties pie vecajiem tautas muzikantiem un apgūto tālāk nodevis saviem skolēniem.

Audzēkņi tika iepazīstināti ar tādiem instrumentiem kā cītara, cimbole, kokle, mandolīna, basīte, ermoņikas, hromka u.c, kas spēlēti tautas saiešanās un dažādos pasākumos kopš 19. gadsimta otras puses. Kārtējo reizi jāsecina, ka visu nosaka cilvēka personība – paša I. Pumpura aizrautība, entuziasms un draudzīgā attieksme lika pusotrai stundai aizritēt nemanot, audzēkņiem šī lekcija patika, un jādomā, ka šādi dzirdētais un uzzinātais paliks atmiņā ilgāk.

Savukārt 16. un 17. janvāris pagāja satrauktā gaisotnē – valsts konkursa mūzikā II kārtā A. Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolas reģionā sitaminstrumentu spēlē piedalījās Nellija Reveliņa, savukārt pūšaminstrumentu spēlē –Alise Pētersone, Elizabete Ločmele un Daniēls Ločmelis. Visi audzēkņi parādīja labu sniegumu, un Elizabete Ločmele flautas spēlē ieguva 3.vietu savā vecuma grupā! Konkursam audzēkņus sagatavoja pedagogi Ieva Lejniece (flauta), Andis Bičevskis (klarnete un saksofons) un Kristaps Karps (sitaminstrumenti), uzstāties palīdzēja koncertmeistare Valda Garūta. Paldies arī šoferim Jurim Savickim – šomēnes esam viņu nodēvējuši par savas skolas šoferīti, kas pedagogus, audzēkņus un pat instrumentus izvizina uz visiem pasākumiem!

Lai jau šī gada janvāris tiešām kļūtu par īpaši muzikālo mēnesi – Ogrē pedagogu Zelta fondā tika uzņemtas divas mūsu mūzikas skolotājas – Juta Isate un Valda Garūta, abas mūzikas pedagoģijai atvēlējušas savas dzīves 40 gadus.

Ir gluži vienalga, klausīties vai klusi just līdzi, mācīties vai mācīt spēlēt, mūzika ir ikviena cilvēka dzīves sastāvdaļa, un mūsu skolā janvāris to spilgti apliecina. Ziema skan!