|

Maģiskās skaņas ēteriskajās oktāvās

Kārļa Kažociņa Madlienas mūzikas un mākslas skolā 25. janvārī notika jauks ērģeļu atklāšanas pasākums, kas ļāva mums kaut uz mirkli pacelties līdz augstākajām ēteriskajām oktāvām ar J.S.Baha „Kapričo” skanējumu – komponistes Vinetas Līces izpildījumā.

Ziemassvētku gaidīšanas laikā mūsu skola saņēma brīnišķīgu dāvinājumu-elektriskās ērģeles. Instrumentu mums dāvināja draugi no Somijas Vivana un Harijs Norbarti. Vairāku gadu garumā viņi no visas sirds izpilda misiju, dāvinot savā zemē sarūpētās pārsteiguma dāvanas. Esam ārkārtīgi priecīgi, ka tagad mūsu audzēkņiem būs iespēja pašiem saprast, ko nozīmē spēlēt ērģeles, kā atšķiras to skanējums un spēles principi no klavierēm. Valda uzskats- ja proti spēlēt klavieres ,tad jau, protams, vari spēlēt arī ērģeles. Tas nebūt tā nav. Un par to mums pārliecināja profesionāla ērģelniece, lektore Lutera Akadēmijā, Latvijas Evaņģēliski Luteriskās baznīcas mūzikas un liturģiskās nodaļas vadītāja, kā arī jauktā kora „Madliena” diriģente- Ilze Sprance. Ar lielu interesi un aizrautību klausījāmies viņas stāstījumā un demonstrēšanā par ērģeļu spēles mākslu, ka tā ir ārkārtīgi sarežģīta, ne velti vispirms jāapgūst klavierspēle zināmā līmenī un tikai tad drīkst mācīties ērģeļu spēli. Pie tam, ērģelēm mēdz būt viens vai vairāki manuāļi (klaviatūras) taustiņi, kurus spēlē ar kājām, dažādi reģistri, kurus pārslēdzot, instruments iegūst citu skanējumu. Tas viss kopā ir komplicēts process, kuru profesionāli jāapgūst daudzu gadu garumā.

Ērģeļu atklāšanas koncertā varējām baudīt arī mūsu skolas pedagogu un audzēkņu muzikālos sveicienus. Ar lielu aizrautību laikmetīgās mūzikas komponiste un teorijas nodaļas vadītāja, kā arī kompozīcijas klases skolotāja Vineta Līce joprojām rada aizvien jaunas kompozīcijas. Dzirdējām pašas autores izpildījumā – Prelūdiju ērģelēm par korāļa „ Jau spoži atmirdz Auseklis” tēmu. Tāpat 5. klases audzēkņu ansamblis Vinetas Līces pavadījumā dziedāja komponista J.S.Baha dziesmu „Pirms šķiramies’’, kas ļāva mums sajust viņa ģenialitāti – ar visu sirdi, dvēseli un prātu.

Skolotāja Eva Stirāne iedvesmoja ar aizraujošu un profesionālu ērģeļu spēles sniegumu , atskaņojot skaņdarbus gan no baroka perioda, gan no laikmetīgās liturģiskās mūzikas darbiem.

Arī vijoles nodaļas audzēknes Keita Lamberte un Arita Semjonova atskaņoja l.t.dz V.Salaka apdarē „Ozolīti ,zemzarīti” –ped. R. Bahmanis.

Pasākuma izskaņā mūzikas nodaļas pedagogu ansamblis sveica mūsu Maestro Raimondu Paulu jubilejā ar bezgala lirisko un iedvesmojošo dziesmu „Aicinājums’’ ar Aspazijas dzeju.

Kultūras metodiķe Ilva Kaulača