|

Muzikālais pavasaris Parīzē

Redzēt Parīzi… un mirt… Ir dzirdēts šāds teiciens. Katrā ziņā reiz nokļūt Parīzē ir katras sievietes sapnis. Mūsu sešgadīgajai konkursantei laimējās nokļūt Parīzē, pirms lolojusi sapni par to, pateicoties gādīgai, čaklai, izdarīgai māmiņai un pašas ieguldītajam darbam klavierspēlē. Concours Musical de France 1. kārta, kur izvirza finālistus, notiek 19 vietās pasaulē, jeb sūtot video ierakstus. Elizabete Pilmane 1. kārtu spēlēja Rīgā 10.martā un kļuva par finālisti. Konkursa 1.kārtā Rīgā piedalījās arī bērni no kaimiņvalstīm. Lietuvieši stāstīja, ka tiekot savā zemē jau dāsni cildināti par iekļūšanu konkursa finālā.

Tā nu Latvijā pavasaris kavējas, bet mēs 24.aprīlī ar avio kompānijas Lufthansa palīdzību nokļūstam vasarā. Parīze mūs silti sagaida. Meklējot lētākus lidojumus bijām spiesti lidot jau trešdien. Ceturtdien Parīze mūs sasildīja līdz pat 30 grādiem, bet sestdien, konkursa dienā atdzesēja līdz tikai +10. Pianistes Žinetas Gobēras kopā ar Francijas kultūras ministriju rīkotajā konkursā ir 4 sekcijas, 39 grupas, kurās var piedalīties pēc brīvas izvēles, sagatavojot prasīto programmu. 27., 28. aprīlī konkursā uzstājas Jauniešu sekcijas, klavieru ansambļu sekcijas un Piano rythms dalībnieki, kopskaitā tuvu 500 dalībniekiem.

Vārds konkurss saistās ar vietu un laiku, kur valda emocijas. Arī mūsu sešgadīgajai Elizabetei tās sit augstu vilni… Tā nu sapucēta kā princese mazā latviete spēlēja lielajā zālē Parīzē. Pēc emociju uzliesmojuma, diemžēl, sniegums nav pats pārliecinošākais. Žūrijas vērtējums 3. vieta! Nevar jau vienmēr dabūt 1. – tāds ir secinājums, piebilstot, ka 2012. gada oktobrī Rīgas Starptautiskajā konkursā Elizabete ieguva 1. vietu. Cik nervu, cik darba, cik baiļu tas prasīja… Cik prieka tas sniedza!

Gan konkursantu profesionālajā sniegumā, gan skatuves kultūrā vērojama liela dažādība. Atkal pierādās sen zināmais, ka Latvijā pianisma skola ir augstā līmenī. Visi Latvijas pārstāvji tiek augstu novērtēti.

29.aprīlī Parīze mūs iepriecina ar savu moderno rajonu Defans, ar ziedošiem kastaņiem, ceriņiem, augļu kokiem, krāšņām puķu dobēm, mājot siltas ardievas.

Elizabetes dalība konkursā Muzikālais pavasaris Parīzē. ir kārtējais pierādījums, ka mūzikas dzīve aiz Rīgas robežām nebeidzas, ka arī Latvijas laukos ir bērni, kuros jāiegulda darbs un līdzekļi.

Paldies Ogres un Lielvārdes pašvaldībām, kas sniedza materiālo atbalstu. Uzcītību, muzicētprieku un veiksmi Elizabetei tālākajās gaitās!

K.Kažociņa Madlienas mūzikas un mākslas skolas skolotāja Valda Garūta