| |

III akordeona mūzikas svētki Madlienā

Klāt bija sestdiena, 2012. gada 24. novembris – Lieliskā diena, lai notiktu III mūzikas skolu audzēkņu akordeonistu ansambļu un kameransambļu konkurss Madlienā. No rīta konkursa organizatori –Kārļa Kažociņa Madlienas mūzikas un mākslas skolas skolotāji un darbinieki sajutās kā Sienāzis* vai plivinājās pa skolu kā Taurenītis, steidzot pagūt izdarīt pēdējos sagatavošanās darbus, lai godam un ar viesmīlību uzņemtu 22 kolektīvus no 14 skolām un, lai nebūtu kā Tikšanās tuksnesī, tika sarūpēti silti pīrādziņi un limonāde rīta brokastīm. Par laimi, diena ausa gaišāka nekā visas iepriekšējās šajā nedēļā, tādēļ, dalībniekiem nebija vajadzīgi Lietussargi. Kad viss jau bija sagatavots, skolas pagalmā ieripoja pirmais Automobīlis. Uzradās arī Drosmīgais jātnieks un Jaunais kovbojs ar Šeriausaužirģeļi. Ciemiņi sabrauca no visiem Latvijas novadiem. Kā Pazīstami silueti ieradās jau iepriekšējos konkursos redzēti dalībnieki, bet svētsvinīgāk un nedrošāk, gluži kā Pie Baha svētā Tomasa baznīcas nokļuvuši, uzvedās pirmoreiz atbraukušie uz Madlienu. Kad smagie akordeoni un citi mūzikas instrumenti bija izsaiņoti un iesildīti, konkurss varēja sākties. Zālē valdīja Jautrs noskaņojums, kad atskanēja Valsis, Valsette, Poļu tautas deja Mazurka, Latviešu polka, Lebasque, Igauņu polkaLeļļu deja un Harlekīns. Nopietnākas pārdomas izraisīja Romance, Mazais madrigāls, Ērģeļu prelūdija, Korāļa priekšspēle, Fracanapa un Kalipso. Kājas tiešām cilājās pašas, kad skanēja Divpadsmit dancis un Zaļumballes polka. Gluži kā Klaidonis pa zāli klusi, bet neuzkrītoši pārvietojās fotogrāfs Andis Bičevskis, lai iemūžinātu skaistākos mirkļus no konkursa, jo mūzika ir gaistoša, paliekošas ir tikai sajūtas no tās un fotogrāfijas.

Pēc konkursa dalībniekus gaidīja garšīgas pusdienas skolas ēdnīcā, bet skolotāji satikās kamerzālē, lai baudītu Meditāciju un Entreelvinoyelultimato tango. Pa to laiku skolotāji, kuri bija piekrituši veikt žūrijas darbu – Nadežda Pisareva, Anatolijs Livča, Indra Rudzīte un Vineta Līce devās uz apspriedi. Klasē sacēlās Vēja brāzma un bija pat Zibens, tomēr saliekot punktus un kopīgi vienojoties, visi konkursa dalībnieki bija sadalīti pa vietām. Gluži kā Jūriņ prasa smalku tīklu dalībnieku acīs varēja saskatīt jautājumu – kāda mums vieta?

Melodija skanēja Madlienas mūzikas un mākslas skolas skolotājas, komponistes Vinetas Līces balss par to, ko žūrija vērtēja konkursā, cik skaisti ir bērni un jaunieši, kad viņi muzicē un, cik nozīmīgs un populārs ir akordeons Latvijā šodien. Šī konkursa rezultāti rādīja to, ka nebija zemu vērtējumu, jo vispārējais līmenis un kvalitāte ir augusi. Arī programmas bija atbilstošas izpildītāju spējām.

Paldies ar ziediem un Pateicību teicām visu skolu pedagogiem, jo katram no viņiem var teikt, ka tikai Tava smaida ēna zina to, cik mīlestības uz mūziku, darba, laika, pacietības un radošuma nepieciešams, lai sasniegtu tik brīnišķīgus rezultātus. Īpašu paldies teicām Jāzepa Mediņa 1. mūzikas skolas skolotājai Līgai Catlakai par labāko skaņdarbu aranžējumu. Atbilstoši konkursa nolikumam, diplomu par labāko latviešu komponista skaņdarba atskaņojumu saņēma Kandavas mūzikas un mākslas skolas kameransamblis. Kolektīvs izcēlās arī ar skaistajiem latviešu tautastērpiem. Arī citi kolektīvi bija padomājuši par tērpiem un aksesuāriem, kas paspilgtināja uzstāšanos. Mūsu skolas skolotājas Natālijas Čuriļinas audzēkņi Henrijs Augšpuls un Ernests Valts Circenis ieguva 2. vietu.

Pēc konkursa rezultātu paziņošanas neviens neuzvedās kā Divi gailēni sētsvidū, bet priecājās par saņemtajiem pirmās, otrās vai trešās vietas diplomiem un mūsu skolā mākslas nodaļā pagatavotajām keramikas balviņām konkursa simbola – akordeona izskatā.

Pirmās vietas ieguvēji vēlreiz pierādīja savu prasmi, atskaņojot vienu no programmas skaņdarbiem. Tikai pēc atkārtotās uzstāšanās tika paziņots Grand Prix ieguvējs šajā gadā – Daugavpils mūzikas vidusskolas trio Anastasija Zubova, Dita Zubkovska un Artūrs Zubovs, pedagogs Tatjana Saratova. Tad sekoja pārsteigums – muzikāls sveiciens no Ulbrokas bijušajiem mūzikas skolas audzēkņiem, kas iepriekšējā mūsu rīkotajā konkursā ieguva Grand Prix balvu, bet nu jau muzicē kā kolektīvs Ulbrokas kultūras namā. Kopā ar savu skolotāju Anitu Riekstu un koncertmeistari Ingu Sarkani viņi vēlreiz apliecināja, cik skanīga ir Prelūdija un dejisks Menuets, cik skaists ir Rīts un nepatīkama Sastrēgumstunda, cik senatnīgs ir Popūrijs par Baha tēmām un skumji Vientulības gadi akordeonistu ansambļa atskaņojumā.

Jau bija Saule zemu, un skanot Šūpļa dziesmai tuvojās nakts, lai ļautos Mēness dejai, kad konkursa dalībnieki gatavojās doties mājup. Taču dažs vēl atgriezās, jo bija aizmirsis Pērtiķi un brilles, bet varbūt ziedus, vai kādu mūzikas instrumentu. Cerot, ka pēc diviem gadiem, neatkarīgi no tā, vai dalības maksa būs latos vai eiro, atkal tiksimies Madlienā. Paldies visiem dalībniekiem, ka gatavojāties šim konkursam un radījāt šos mūzikas svētkus.

Tie, kuri ieradās paklausīties šo konkursu vislabāk saprata, par ko ir šis Mazais stāsts.

*izcēlumi tekstā – konkursā atskaņoto skaņdarbu nosaukumi

Visi 1. vietu ieguvēji

Kārļa Kažociņa Madlienas mūzikas un mākslas skolas direktore Vita Ervalde